Grohe Precision 250 Round HP Rear-Fed Concealed Chrome Thermostatic Shower System (578YX)
Precision shower set combines safety and convenience. Includes the Grohe Precision Flow thermostatic mixer, a Vitalio Start 110 hand shower, a 600mm rail and a 1500mm hose. The mixer features thermostat technology for a consistent water temperature, preventing unpleasant fluctuations. Water saving function cuts water and energy use, making it ideal with the hand shower. Family-friendly features include a Grohe SafeStop button, set at 38°C, to prevent accidental overheating, and an optional SafeStop Plus limiter at 43°C for extra safety. An automatic safety shutdown minimises flow if the cold water supply fails. The 110mm hand shower offers a soothing rain spray, enhanced by Grohe DreamSpray technology for a uniform flow. Water-efficient flow limiter. Easy to clean due to the Grohe SpeedClean. Shockproof silicone ring protects the shower and surfaces from accidental drops. Durable hose withstands up to 5bar pressure, 50kg tension, and 70°C heat. Rail includes a gliding element and swivel holder for easy height and angle adjustments, with a variable upper bracket to fit existing drill holes. Long life finish ensures lasting durability. A minimum pressure of 0.5bar is recommended. Installation is tool-free with QuickFix and the GROHE QuickSpanner allows easy mounting of the mixer, while the rail can be screwed or glued using GROHE QuickGlue Set S (sold separately), holding up to 20kg. For further assistance refer to the QuickVideo or QuickGuide.
- Suitable for High Pressure Water Systems Only
- Delivers 7.8Ltr/min at 1bar
- Manual Lever Control
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Thermostatic Temperature Control with Adjustable Max. Temperature Stop
- Fixed Head
- Single-Spray Pattern Shower Head
- Set Water Temperature Instantly with TurboStat
View all: Grohe Showers
Precision shower set combines safety and convenience. Includes the Grohe Precision Flow thermostatic mixer, a Vitalio Start 110 hand shower, a 600mm rail and a 1500mm hose. The mixer features thermostat technology for a consistent water temperature, preventing unpleasant fluctuations. Water saving function cuts water and energy use, making it ideal with the hand shower. Family-friendly features include a Grohe SafeStop button, set at 38°C, to prevent accidental overheating, and an optional SafeStop Plus limiter at 43°C for extra safety. An automatic safety shutdown minimises flow if the cold water supply fails. The 110mm hand shower offers a soothing rain spray, enhanced by Grohe DreamSpray technology for a uniform flow. Water-efficient flow limiter. Easy to clean due to the Grohe SpeedClean. Shockproof silicone ring protects the shower and surfaces from accidental drops. Durable hose withstands up to 5bar pressure, 50kg tension, and 70°C heat. Rail includes a gliding element and swivel holder for easy height and angle adjustments, with a variable upper bracket to fit existing drill holes. Long life finish ensures lasting durability. A minimum pressure of 0.5bar is recommended. Installation is tool-free with QuickFix and the GROHE QuickSpanner allows easy mounting of the mixer, while the rail can be screwed or glued using GROHE QuickGlue Set S (sold separately), holding up to 20kg. For further assistance refer to the QuickVideo or QuickGuide.
- Suitable for High Pressure Water Systems Only
- Delivers 7.8Ltr/min at 1bar
- Manual Lever Control
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Thermostatic Temperature Control with Adjustable Max. Temperature Stop
- Fixed Head
- Single-Spray Pattern Shower Head
- Set Water Temperature Instantly with TurboStat
View all: Grohe Showers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Grohe |
| Built In Valve/Exposed | Concealed |
| Colour | Chrome |
| Fixings Supplied | Fittings Supplied. Fixings Not Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max Water Temperature | 70 °C |
| Max. Shower Flow Rate | 8.7 Ltr/min |
| Maximum Bar Pressure | 6 bar |
| Min. Shower Flow Rate | 7.8 Ltr/min |
| Minimum Bar Pressure | 1 bar |
| Mixer Type | Thermostatic |
| Model Name | Precision 250 Round |
| Model No | 34883000 |
| No. of Outlets | Dual Outlet |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 180 mm |
| Product Depth | 502 mm |
| Product Height | 215 mm |
| Product Type | Shower System |
| Product Width | 250 mm |
| Range Name | Precision |
| Shower Head Shape | Round |
| Shower Head Size | 250 mm |
| Shower Product Type | Mixer |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Control Type | Thermostatic Temperature Control with Adjustable Max. Temperature Stop |
| Total Product Weight | 6335 g |
| Water Failure Shutdown | Automatic Water Failure Shutdown |
Product Contents
Concealed thermostatic shower mixer (for 2 outlets) with integrated shut off/diverter valve, Universal rough-in box (1/2"), head shower set including horizontal shower arm, hand shower, shower outlet elbow (1/2") with holder and 1.5m shower hose.