Grohe K500 1.5 Bowl Granite Composite Sink Black Reversible 1000mm x 500mm (293VY)
Fully reversible top-mounted 1.5 bowl sink and drainer that is stain, scratch, heat and dent resistant. Seamless casting process gives a flawless surface for fuss-free cleaning and maintenance. Grohe Whisper Technology ensures noise-reduction under running water. Remote control with no need to manually pull the plug. FastFixation installation system with QuckFix 2 pre-punched holes making installation quick and straightforward.
- Granite Composite Construction
- 200mm Bowl Depth
- 1 Tap Hole
- Reversible Drainer
- Square Edges
- 1 Year Guarantee
View all: Grohe Sinks
Fully reversible top-mounted 1.5 bowl sink and drainer that is stain, scratch, heat and dent resistant. Seamless casting process gives a flawless surface for fuss-free cleaning and maintenance. Grohe Whisper Technology ensures noise-reduction under running water. Remote control with no need to manually pull the plug. FastFixation installation system with QuckFix 2 pre-punched holes making installation quick and straightforward.
- Granite Composite Construction
- 200mm Bowl Depth
- 1 Tap Hole
- Reversible Drainer
- Square Edges
- 1 Year Guarantee
View all: Grohe Sinks
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Grohe |
| Colour | Black |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Construction Material (Kitchens) | Granite Composite |
| Drainer Description | Reversible Drainer |
| Edge Type | Square Edges |
| Finish | Black |
| Handed | Reversible |
| Kitchen Finish | Matt |
| Main Bowl Depth | 200 mm |
| Main Bowl Shape | Rectangular |
| Main Bowl Width | 440 mm |
| Main Waste Size | 90 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Minimum Cabinet Size | 600 mm |
| Model Name | K500 |
| No Of Sink Bowls | 1.5 Bowl |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 200 mm |
| Product Length | 1000 mm |
| Product Type | Sink |
| Product Width | 500 mm |
| Secondary Bowl Depth | 140 mm |
| Secondary Bowl Width | 295 mm |
| Secondary Waste Size | 90 mm |
| Sink Mount Type | Inset |
| Sink No of Tap Holes | 1 Tap Hole |
| Suitable for Food Waste Disposer | Suitable for Use with a Food Waste Disposer |
| Waste Supplied | Waste Supplied |