Framed Quadrant Shower Enclosure Polished Silver Effect/Clear 800mm x 800mm x 1850mm (339PJ)
Framed, polished silver-effect shower enclosure with sliding door and 6mm clear, toughened safety glass. Features quick-release rollers for easy cleaning. Tray sold seperately.
- Framed Reversible Door for Left or Right-Hand Fit Sliding Shower Door
- 20mm Adjustment Corner 770-790
- 6mm Clear Toughened Safety Glass
- Quick-Release Rollers for Ease of Cleaning
- Shower Enclosure W x D x H: 800 x 800 x 1850mm
- 1 Year Guarantee
View all: Unbranded Shower Enclosures
Framed, polished silver-effect shower enclosure with sliding door and 6mm clear, toughened safety glass. Features quick-release rollers for easy cleaning. Tray sold seperately.
- Framed Reversible Door for Left or Right-Hand Fit Sliding Shower Door
- 20mm Adjustment Corner 770-790
- 6mm Clear Toughened Safety Glass
- Quick-Release Rollers for Ease of Cleaning
- Shower Enclosure W x D x H: 800 x 800 x 1850mm
- 1 Year Guarantee
View all: Unbranded Shower Enclosures
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Unbranded |
| Colour | Polished Silver Effect/Clear |
| Door Entry Width | 435 mm |
| Enclosure Shape | Quadrant |
| Enclosure Type | Full Enclosure |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| Frame Type | Framed |
| Handed | Reversible |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Mounting Adjustment | 20mm Adjustment Corner 770-790 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Shower Enclosure |
| Shower Cubicle Depth | 800 mm |
| Shower Cubicle Height | 1850 mm |
| Shower Cubicle Width | 800 mm |
| Shower Cubicles Glass Type | 6mm Clear Toughened Safety Glass |
| Shower Door Type | Slider Door |
| Shower Enclosure Door Type | Sliding Shower Door |
| Shower Tray Supplied | Shower Tray Sold Separately |
| Total Product Weight | 38 kg |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode