Fortress Trade Medium Pile Roller Sleeves Emulsion 4" x 46mm 5 Pack (147FM)
Fortress Trade 4 inch medium pile roller sleeves are engineered for efficient and smooth application of emulsion paints. These durable roller sleeves are ideal for professional decorators and DIY enthusiasts tackling walls and ceilings in various domestic and commercial environments. The advanced microfibre mix ensures excellent paint loading and consistent release, delivering superior coverage with minimal splatter. Featuring closed fibres for a uniform, even texture and thermobonded fabric for minimal lint loss, these sleeves provide a clean and professional finish every time.
- Closed Fibres for Smooth Even Texture
- Thermobonded Fabric Delivers Minimal Lint Loss
- Microfibre Mix
View all: Fortress Trade Paint Rollers
Fortress Trade 4 inch medium pile roller sleeves are engineered for efficient and smooth application of emulsion paints. These durable roller sleeves are ideal for professional decorators and DIY enthusiasts tackling walls and ceilings in various domestic and commercial environments. The advanced microfibre mix ensures excellent paint loading and consistent release, delivering superior coverage with minimal splatter. Featuring closed fibres for a uniform, even texture and thermobonded fabric for minimal lint loss, these sleeves provide a clean and professional finish every time.
- Closed Fibres for Smooth Even Texture
- Thermobonded Fabric Delivers Minimal Lint Loss
- Microfibre Mix
View all: Fortress Trade Paint Rollers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Fortress Trade |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Pack Size | 5 |
| Paint Roller Type | Roller Sleeves |
| Pieces in Pack/Case | 5 |
| Pile Length | Medium Pile |
| Product Diameter | 46 mm |
| Product Length | 220 mm |
| Product Type | Roller Sleeves |
| Roller Core Size (Imperial) | 1¼ " |
| Roller Width | 100 mm |
| Roller Width (Imperial) | 4 " |
| Suitable Paint | Emulsion |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |