Fortress Trade 9" Roller Set 7 Pcs (579VG)
This Fortress Trade 7-Piece 9" Roller Set is a reliable choice for professional decorators and keen DIYers needing efficient paint application. The medium pile, washable microfibre sleeves ensure smooth and easy coverage across walls and ceilings, minimising lint loss and splatter for a clean finish. Its microfibre mix excels in paint load and release. Designed for comfort during extended use, the set includes a contoured handle with both push-fit and screw thread options, making it versatile for various painting tasks and compatible with solvent and water-based paints.
- Minimal Splatter
- Washable
- Contoured Handle
- For Use With Solvent & Water-Based Paints
View all: Fortress Trade Paint Rollers
This Fortress Trade 7-Piece 9" Roller Set is a reliable choice for professional decorators and keen DIYers needing efficient paint application. The medium pile, washable microfibre sleeves ensure smooth and easy coverage across walls and ceilings, minimising lint loss and splatter for a clean finish. Its microfibre mix excels in paint load and release. Designed for comfort during extended use, the set includes a contoured handle with both push-fit and screw thread options, making it versatile for various painting tasks and compatible with solvent and water-based paints.
- Minimal Splatter
- Washable
- Contoured Handle
- For Use With Solvent & Water-Based Paints
View all: Fortress Trade Paint Rollers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Fortress Trade |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Paint Roller Type | Roller Kits & Sets |
| Pieces in Pack/Case | 7 |
| Pile Length | Medium Pile |
| Product Type | Roller Set |
| Roller Core Size (Imperial) | 1 3/4 " |
| Roller Width | 230 mm |
| Roller Width (Imperial) | 9 " |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
Product Contents
9"/230mm roller frame, 9"/230mm medium pile sleeves (5) and 9"/230mm tray.