Forge Steel Glass Cutter 130mm (184YC)
Robust 130mm Forge Steel glass cutter provides precise and clean scores for glass work. The essential glazing tool features a galvanised steel cutting wheel with 6 integrated blades, ensuring durability and consistent performance. Offers cushion-smooth operation, which allows for quiet, clean cuts across 2mm to 6mm thick glass; ideal for professional use, window repairs, bespoke glass installations, or general glazing tasks. The wheel protrusion enhances versatility for both straight and intricate rounded cuts. An ergonomic plastic handle offers comfortable handling during prolonged use.
- Galvanised Steel Blade
- Cuts 2 - 6mm Glass
- Plastic Ergonomic Handle
- Versatile For Straight & Rounded Cuts
- Includes Glass Cutter & 6 Blades
View all: Forge Steel Glazing Tools
Robust 130mm Forge Steel glass cutter provides precise and clean scores for glass work. The essential glazing tool features a galvanised steel cutting wheel with 6 integrated blades, ensuring durability and consistent performance. Offers cushion-smooth operation, which allows for quiet, clean cuts across 2mm to 6mm thick glass; ideal for professional use, window repairs, bespoke glass installations, or general glazing tasks. The wheel protrusion enhances versatility for both straight and intricate rounded cuts. An ergonomic plastic handle offers comfortable handling during prolonged use.
- Galvanised Steel Blade
- Cuts 2 - 6mm Glass
- Plastic Ergonomic Handle
- Versatile For Straight & Rounded Cuts
- Includes Glass Cutter & 6 Blades
View all: Forge Steel Glazing Tools
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Forge Steel |
| Hone Angle | 135 ° |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Cutting Thickness | 6 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Length | 130 mm |
| Product Type | Glass Cutter |
| Stand Off | 2.5 mm |
Product Contents
Glass cutter and 6 x blades.