Flymo EasiStore 380R 36V 2 x 2.0Ah Li-Ion Power for All Brushless Cordless 38cm Lawn Mower (335RA)
38cm battery wheeled mower with extra features to make mowing easy with no restricting power cord for greater freedom and flexibility. Designed for medium-to-large size gardens and powered by 2 x 18V Power for All batteries to give 36V of performance which can be shared across a wide range of tools within the Power for All Alliance. Close edge cutting system allows a neat cut right up to edges of the lawn or flowerbed reducing the need for trimming afterwards. Clever vertical storage position means it takes up less floor space, or simply fold the handles down flat to store away neatly. Packed with convenient features such as an LED display to see the remaining battery charge from the operating position. 45Ltr grass box collects more grass between emptying with a tongue designed to prevent spilling (also lets the user know when it is full). Simple single lever for easy adjustments to the cutting height and an extra transport position of the handles to make it easy to move around the garden with ease. For greater flexibility and control the twin lever handles allows the user to operate the machine with either hand comfortably, whilst a central handle makes it easier to pick up and carry. Rear roller provides a striped finish to the lawn.
- 2 x 2.0Ah Li-Ion Batteries
- 5 Cutting Heights (20-60mm)
- 45Ltr Grass Box
- 124min Charge Time
- 3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
- Steel Blade
- Plastic Deck
- With Mulching Facility
- Vertical Storage Position
- Rear Roller
View all: Flymo Lawn Mowers
38cm battery wheeled mower with extra features to make mowing easy with no restricting power cord for greater freedom and flexibility. Designed for medium-to-large size gardens and powered by 2 x 18V Power for All batteries to give 36V of performance which can be shared across a wide range of tools within the Power for All Alliance. Close edge cutting system allows a neat cut right up to edges of the lawn or flowerbed reducing the need for trimming afterwards. Clever vertical storage position means it takes up less floor space, or simply fold the handles down flat to store away neatly. Packed with convenient features such as an LED display to see the remaining battery charge from the operating position. 45Ltr grass box collects more grass between emptying with a tongue designed to prevent spilling (also lets the user know when it is full). Simple single lever for easy adjustments to the cutting height and an extra transport position of the handles to make it easy to move around the garden with ease. For greater flexibility and control the twin lever handles allows the user to operate the machine with either hand comfortably, whilst a central handle makes it easier to pick up and carry. Rear roller provides a striped finish to the lawn.
- 2 x 2.0Ah Li-Ion Batteries
- 5 Cutting Heights (20-60mm)
- 45Ltr Grass Box
- 124min Charge Time
- 3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
- Steel Blade
- Plastic Deck
- With Mulching Facility
- Vertical Storage Position
- Rear Roller
View all: Flymo Lawn Mowers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 2.0 Ah |
| Battery Technology | Power for All |
| Brand | Flymo |
| Brushless | Brushless |
| Charge Time | 124 min |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Cutting Blade Size | 38 cm |
| Cutting Blade Type | Steel Blade |
| Cutting Height Range | 20-60 mm |
| Deck Construction Material | Plastic Deck |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Grass Collection Capacity | 45 Ltr |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Model Name | EasiStore 380R |
| Model No | 970538501 |
| Mower Propulsion Type | Hand-Propelled |
| Mower Type | Rotary |
| Mulching Facility | With Mulching Facility |
| No. of Batteries Per Pack | 2 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 36 V |
| Product Type | Lawn Mower |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Sound Pressure Level | 75 dBA |
| Suitable Lawn Size | Suitable for Lawns up to 350m² |
| Tool Weight with Battery | 12.52 kg |
| Vibration Level | 0.5 m/s² |
| Vibration System | Anti-Vibration System |
Product Contents
EasiStore 380R, batteries (2) and chargers (2).