Flymo EasiClear 100 970638301 18V 1 x 2.5Ah Li-Ion Power for All Cordless Garden Blower (280RA)
Suitable for small-to-medium sized gardens with a blow speed of 100km/h. The clearing abilities of this blower can be hightened with the variable speed wheel and air-flow can be concentrated with the nozzle attachment to target more stubborn debris. Lightweight: weighs only 1.82kg.
- 1 x 2.5Ah Li-Ion Battery
- 154min Charge Time
- Airflow Volume: 31.8m³/hr
- Airflow Speed: 100kmph
- Sound Level: 95dBA
- Vibration Level: 0.4m/s²
- Without Harness
- 3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
- Concentrator Nozzle
- Variable Speed Control
View all: Flymo Blowers & Garden Vacs
Suitable for small-to-medium sized gardens with a blow speed of 100km/h. The clearing abilities of this blower can be hightened with the variable speed wheel and air-flow can be concentrated with the nozzle attachment to target more stubborn debris. Lightweight: weighs only 1.82kg.
- 1 x 2.5Ah Li-Ion Battery
- 154min Charge Time
- Airflow Volume: 31.8m³/hr
- Airflow Speed: 100kmph
- Sound Level: 95dBA
- Vibration Level: 0.4m/s²
- Without Harness
- 3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
- Concentrator Nozzle
- Variable Speed Control
View all: Flymo Blowers & Garden Vacs
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Airflow Speed | 100 kmph |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 2.5 Ah |
| Battery Technology | Power for All |
| Brand | Flymo |
| Brushless | Brushed |
| Charge Time | 154 min |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Model Name | EasiClear 100 |
| Model No | 970638301 |
| No. of Batteries Per Pack | 1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Type | Garden Blower |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Sound Pressure Level | 95 dBA |
| Tool Weight with Battery | 2.35 kg |
| Vibration Level | 0.4 m/s² |
| Vibration System | Low Vibration |
Product Contents
970638301, battery and charger.