FloPlast Solvent Weld Pipes White 50mm x 3m (88188)
Solvent welded, with ABS fittings. Suitable for domestic and commercial use. Solvent weld waste pipe can only be used with solvent weld waste fittings.
View all: FloPlast Solvent Weld Waste
£14.95Inc Vat
9 in stock in Cambridge - Bar Hill | Change store
This item is store collection only
Solvent welded, with ABS fittings. Suitable for domestic and commercial use. Solvent weld waste pipe can only be used with solvent weld waste fittings.
View all: FloPlast Solvent Weld Waste
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | FloPlast |
| Colour | White |
| Connection Type | Solvent Weld |
| Length of Pack (Combined) | 30 m |
| Length of Single Piece | 3 m |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | WS03 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Fitting Product Type | Pipe |
| Product Diameter | 50 mm |
| Product Length | 3 m |
| Product Type | Pipes |
| Standard | BS EN 1455, KM548614. |
| z1 - UK Manufacturer Name | FloPlast Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | ME10 3PF |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | technical@floplast.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | FloPlast Limited |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | T45 TX05 |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | technical@floplast.co.uk |