Firechief FHB10W Battery Interlinked Heat Alarm (951YC)
Wireless interlinked heat alarm with thermistor heat sensing technology. Powered by a 10-year sealed battery. For use in kitchens, bathrooms, lofts, and garages. Can interlink up to 40 alarms. Features loud audible design and LED indicators. A double alert system ensures enough time to evacuate safely.
- Interlinked via Wireless
- 10-Year Sealed Tamperproof Lithium Integrated Battery
- 85dBA Alarm at 3m
- Test/Hush Button
View all: Firechief Heat Alarms
Wireless interlinked heat alarm with thermistor heat sensing technology. Powered by a 10-year sealed battery. For use in kitchens, bathrooms, lofts, and garages. Can interlink up to 40 alarms. Features loud audible design and LED indicators. A double alert system ensures enough time to evacuate safely.
- Interlinked via Wireless
- 10-Year Sealed Tamperproof Lithium Integrated Battery
- 85dBA Alarm at 3m
- Test/Hush Button
View all: Firechief Heat Alarms
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Alarm Sensor Type | Thermistor |
| Alarm Triggering Temperature | 54 °C |
| Battery Duration | 10-Year Sealed Tamperproof Lithium Integrated Battery |
| Brand | Firechief |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Interlinked | Interlinked |
| Interlinked Compatibility | Alarm can be used as stand alone or wirelessly linked with other Firechief Alarms |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model No | FHB10W |
| Noise Level at 3m | 85 dBA |
| Operating Temperature | 0-40 °C |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Input | Battery |
| Power Type | Battery-Powered |
| Product Type | Heat Alarm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Suitable Room Type | Suitable for use in Kitchens, Attics and Garages |
Product Contents
FHB10W and fixings pack.