Festool KHC 18 EB-Basic 2.7kg 18V Li-Ion Airstream & Bluetooth Brushless Cordless SDS Drill - Bare (803VT)
Durable, cordless rotary hammer drill. Powerful brushless EC-TEC motor, and pneumatic hammer mechanism, provides 2.6J of impact energy. Switch between a variety of applications in seconds. SDS-Plus chuck can be exchanged for the keyless chuck efficiently. The electronic KickbackStop minimises the risk of injury if the drill suddenly becomes caught and the safety lock prevents the machine from starting unintentionally. Includes a depth stop for exact setting of the drilling depth and an LED light for optimum visibility.
- Drill, Hammer Drill & Chisel
- Max. Impact Energy: 2.60J
- Anti-Vibration System
- Electronic Clutch
- All-Metal Gearbox
- Electronic Brake
- Trigger Switch
- 4-Speed Variable & Reverse
- Brushless Motor
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Festool SDS Drills
Durable, cordless rotary hammer drill. Powerful brushless EC-TEC motor, and pneumatic hammer mechanism, provides 2.6J of impact energy. Switch between a variety of applications in seconds. SDS-Plus chuck can be exchanged for the keyless chuck efficiently. The electronic KickbackStop minimises the risk of injury if the drill suddenly becomes caught and the safety lock prevents the machine from starting unintentionally. Includes a depth stop for exact setting of the drilling depth and an LED light for optimum visibility.
- Drill, Hammer Drill & Chisel
- Max. Impact Energy: 2.60J
- Anti-Vibration System
- Electronic Clutch
- All-Metal Gearbox
- Electronic Brake
- Trigger Switch
- 4-Speed Variable & Reverse
- Brushless Motor
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Festool SDS Drills
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | SDS Drills |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | Airstream & Bluetooth |
| Brand | Festool |
| Brushless | Brushless |
| Capacity Masonry | 26 mm |
| Capacity Steel | 13 mm |
| Capacity Wood | 30 mm |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Demolition Hammer Impact Energy | 2.60 J |
| Drill Handle Type | Soft-Grip D-Handle |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | Sharing a battery between tools can make better use of resources. |
| Impact Rate | 4350 bpm |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Model No | KHC 18 EB-Basic |
| No Load Speed | 0-4350 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| No. of SDS Drill Functions | 3-Function |
| Overload Protection | Overload Protection |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 367 mm |
| Product Type | SDS Drill |
| SDS Drill Product Type | SDS Plus |
| Switch Type | Trigger Switch |
| Tool Weight without Battery | 2.7 kg |
| Vibration Level | 13 m/s² |
| Vibration System | Anti-Vibration System |
Product Contents
KHC 18 EB-Basic, AH-50/181 KHC auxiliary handle, C SDS KHC keyless chuck, depth stop, KC 13 KHC keyless chuck and Systainer SYS3 L 187.