Faithfull Rubber Edge Tile Squeegee 5.5" (465GC)
Strong, flexible plastic blade with comfortable, easy-grip handle, designed for fast application of grouting to wall and floor tiles after fixing.
- Rubber Blade
- Plastic Handle
- Flexible
View all: Faithfull Tile Grouting Tools
Strong, flexible plastic blade with comfortable, easy-grip handle, designed for fast application of grouting to wall and floor tiles after fixing.
- Rubber Blade
- Plastic Handle
- Flexible
View all: Faithfull Tile Grouting Tools
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Length (Imperial) | 5.5 " |
| Blade Length (Metric) | 140 mm |
| Blade Material | Rubber |
| Blade Width (Imperial) | 7 " |
| Blade Width (Metric) | 190 mm |
| Brand | Faithfull |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Rubber Edge Tile Squeegee |
| z1 - UK Manufacturer Name | Faithfull Tools |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Phoenix House, 3 White Lodge Business Estate, Hall Road, Norwich, Norfolk, NR4 6DG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | enquiries@faithfulltools.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | FAITHFULL tools |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | QFF Distribution Ltd, 24 Magna Drive, Magna Business Park, Citywest Road, Dublin, D24 FNYO, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | enquiries@faithfulltools.com |