Faithfull Flat Convex Sole Spokeshave 2.12" (396RH)
Primarily used for chamfering and cutting convex shapes in wood. Features fully adjustable cutting blade, held securely in place by lever cap and 2 retaining screws. Can be finely set for delicate work.
- 10" Cast Iron Handle
- 25° High Carbon Steel Blade
- 45° Cutting Angle
- Bevel Down
View all: Faithfull Spokeshaves
Primarily used for chamfering and cutting convex shapes in wood. Features fully adjustable cutting blade, held securely in place by lever cap and 2 retaining screws. Can be finely set for delicate work.
- 10" Cast Iron Handle
- 25° High Carbon Steel Blade
- 45° Cutting Angle
- Bevel Down
View all: Faithfull Spokeshaves
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Material | High Carbon Steel |
| Blade Width (Imperial) | 2.12 " |
| Blade Width (Metric) | 54 mm |
| Brand | Faithfull |
| Length (Imperial) | 10 " |
| Length (Metric) | 250 mm |
| Manual or Powered | Manual |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Flat |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Flat Spokeshave |
| z1 - UK Manufacturer Name | Faithfull Tools |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Phoenix House, 3 White Lodge Business Estate, Hall Road, Norwich, Norfolk, NR4 6DG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | enquiries@faithfulltools.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | FAITHFULL tools |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | QFF Distribution Ltd, 24 Magna Drive, Magna Business Park, Citywest Road, Dublin, D24 FNYO, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | enquiries@faithfulltools.com |