Faithfull Angle Measurer 1200mm (685YL)
Folding square for use when laying patios, floors or for other similar building work where measuring accuracy is important. Heavy-duty aluminium construction with 90 and 45° angles. Quick and easy to fold and supplied with a carry case.
- Aluminium Construction
- Measures from: 45 - 90°
View all: Faithfull Angle Finders
Folding square for use when laying patios, floors or for other similar building work where measuring accuracy is important. Heavy-duty aluminium construction with 90 and 45° angles. Quick and easy to fold and supplied with a carry case.
- Aluminium Construction
- Measures from: 45 - 90°
View all: Faithfull Angle Finders
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Faithfull |
| Construction Material (Hand Tools) | Aluminium |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Measuring Angle | 90 ° |
| Measuring Product Type | Angle Measurer |
| Min. Measuring Angle | 45 ° |
| Model No | FAIFS1200 |
| Overall Length | 1200 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 15 mm |
| Product Type | Folding Square |
| Product Width | 55 mm |