Essentials Zinc-Plated Soft-Close Ball Bearing Drawer Runners 550mm 2 Pack (43879)
Cold-rolled hardened steel construction with zinc-plated finish. Soft-closing. Low profile runners.
- 40kg Max. Weight Capacity
- Zinc-Plated
View all: Essentials Drawer Runners
Cold-rolled hardened steel construction with zinc-plated finish. Soft-closing. Low profile runners.
- 40kg Max. Weight Capacity
- Zinc-Plated
View all: Essentials Drawer Runners
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Essentials |
| Closed Length | 550 mm |
| Colour | Zinc-Plated |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Weight Capacity | 40 kg |
| Open Length | 1074 mm |
| Pack Size | 2 |
| Pieces in Pack/Case | 2 |
| Product Height | 46 mm |
| Product Length | 550 mm |
| Product Thickness | 12.7 mm |
| Product Type | Soft-Close Ball Bearing Drawer Runners |