Essentials Braided Rope Blue / White 6mm x 500m (697YN)
Lightweight braided blue and white rope for everyday tying, bundling or securing. Durable and easy to handle with good knotting strength.
- UV-Resistant
- Safe Working Load 300kg
- Polypropylene Construction
- Good Knotting Ability
- Strong & Long-Lasting
- Ideal For General Use
View all: Essentials Rope
Lightweight braided blue and white rope for everyday tying, bundling or securing. Durable and easy to handle with good knotting strength.
- UV-Resistant
- Safe Working Load 300kg
- Polypropylene Construction
- Good Knotting Ability
- Strong & Long-Lasting
- Ideal For General Use
View all: Essentials Rope
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Essentials |
| Colour | Blue / White |
| Construction Material (Ironmongery) | Polypropylene |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Load Capacity | 300 kg |
| Minimum Breaking Strength | 540 kg |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Diameter | 6 mm |
| Product Length | 500 m |
| Product Type | Braided Rope |
| Resistant Type | UV-Resistant |