Erbauer Wood Saw Blades 165mm x 20mm 24/40T 3 Pieces (787GE)
Premium quality TCT circular saw blades. Ideal for fast and fine cuts in softwood, hardwood, raw chipboards, casing boards and plywood.
- For Circular & Plunge Saws
- Cutting Width (Kerf): 1.8mm
- Medium Cut
- Carbide-Tipped Teeth
- Positive Rake Angle
- Anti-Kickback Design
View all: Erbauer Circular Saw Blades
Premium quality TCT circular saw blades. Ideal for fast and fine cuts in softwood, hardwood, raw chipboards, casing boards and plywood.
- For Circular & Plunge Saws
- Cutting Width (Kerf): 1.8mm
- Medium Cut
- Carbide-Tipped Teeth
- Positive Rake Angle
- Anti-Kickback Design
View all: Erbauer Circular Saw Blades
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Diameter | 165 mm |
| Brand | Erbauer |
| Compatibility | Circular & Plunge Saws |
| Compatible Tool Type | Circular & Plunge Saws |
| Disc Bore Size | 20 mm |
| Disc Fitting Type | Standard Bore |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Cutting Width | 1.8 mm |
| Max. RPM | 9200 rpm |
| Number of Teeth | 24/40 |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Set |
| Pieces in Pack/Case | 3 |
| Product Type | Saw Blades |
| Reduction Rings Supplied | 16mm |
| Suitable Cutting Application | Wood |
| Suitable Sawing Material | Hardwood, Softwood, Plywood, Chipboard & MDF |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
Product Contents
3 x saw blades: 2 x 24T/20° and 1 x 40T/15°.