Erbauer Ratchet Screwdriver & Bit Set 8 Pieces (596XH)
Compact screwdriver with 72-tooth ratchet for higher efficiency over fewer rotations. Integrated bit storage for 7 double-ended bits (includes 14 end types in total). Compatible with all universal bits. Ergonomic comfort grip for greater torque and control. Black phosphate-coated for durability and corrosion protection.
- S2 Steel Blades
- Ergonomic Soft-Grip Handle
- Durable
View all: Erbauer Screwdrivers
Compact screwdriver with 72-tooth ratchet for higher efficiency over fewer rotations. Integrated bit storage for 7 double-ended bits (includes 14 end types in total). Compatible with all universal bits. Ergonomic comfort grip for greater torque and control. Black phosphate-coated for durability and corrosion protection.
- S2 Steel Blades
- Ergonomic Soft-Grip Handle
- Durable
View all: Erbauer Screwdrivers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bit Holder Size | 1/4" Hex |
| Blade Material | S2 Steel |
| Brand | Erbauer |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Carrying Facility | Without Carrying Facility |
| Magnetism | Non-Magnetised |
| Manual or Powered | Manual |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Overall Length | 175 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Set |
| Pieces in Pack/Case | 8 |
| Product Type | Screwdriver & Bit Set |
| Screwdriver Blade Length (Band) | 0-99mm |
| Screwdriver Product Type | Ratchet |
| Screwdriver Tip Size | Mixed |
| Screwdriver Tip Type | Mixed |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
Product Contents
Ratchet screwdriver handle and 7 x twin-ended bits (PH1/PZ1, PH2/PZ2, PH3/PZ3, SL3/T10, SL4/ T15, SL5/T20 and SL6/T25).