Erbauer Hex Shank Wood Plug Cutter 9.5mm (86045)
Save 15% on Erbauer Power Tool Accessories with Screwfix Rewards. Join on the App to get your code.
Professional quality. For cutting wood plugs to cover recessed screw holes. For use with Erbauer Countersink 9.5mm (available separately).
- Steel 1/4" Hex Shank
- Suitable for Soft & Hard Wood
- Steel Flat Tip
View all: Erbauer Drill Bits
Professional quality. For cutting wood plugs to cover recessed screw holes. For use with Erbauer Countersink 9.5mm (available separately).
- Steel 1/4" Hex Shank
- Suitable for Soft & Hard Wood
- Steel Flat Tip
View all: Erbauer Drill Bits
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Erbauer |
| Compatibility | Compatible with most major power tool brands. |
| Compatible Tool Type | Impact Drivers |
| Drill Bit Type | Plug Cutter |
| Flute Type | Without Flute |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Overall Length | 58.5 mm |
| PTA Shank Type | Hex Shank |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Diameter | 9.5 mm |
| Product Length | 56 mm |
| Product Type | Plug Cutter |
| Shank Type (PTA) | 1/4" Hex Shank |
| Suitable Drilling Applications | Wood |
| Suitable Drilling Surface Description | Soft & Hard Wood |
| Tip Material | Steel |
| Tip Type | Flat Tip |
| Working Length | 5 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |