Erbauer Hex Shank Mixer Paddle 100mm x 500mm (592KR)
Save 15% on Erbauer Power Tool Accessories with Screwfix Rewards. Join on the App to get your code.
For mixing paint, plaster, cement slurries and textured coatings. Mixes from bottom to top. Hex shank. Suitable for most paddle mixers.
- Carbon Steel Construction
- 10mm Hex Shank
- Positive Mixing
- 15-25kg Mixing Volume
View all: Erbauer Paddle Mixer Attachments
For mixing paint, plaster, cement slurries and textured coatings. Mixes from bottom to top. Hex shank. Suitable for most paddle mixers.
- Carbon Steel Construction
- 10mm Hex Shank
- Positive Mixing
- 15-25kg Mixing Volume
View all: Erbauer Paddle Mixer Attachments
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Erbauer |
| Compatibility | Compatible with most power tool brands paddle mixer. |
| Head Height | 125 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| PTA Shank Type | Hex Shank |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Length | 500 mm |
| Product Type | Mixer Paddle |
| Shank Type (PTA) | 10mm Hex Shank |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |