Einhell TE-MX 18 Li - Solo 18V Li-Ion Power X-Change Cordless Paddle Mixer - Bare (257TJ)
Cordless paint/mortar mixer with durable, rugged aluminium housing and robust stirrer mount with M14 thread. Electronic speed-adjustable according to material or application being worked. Also features soft start function, ensuring that the stirring action starts up slowly, and ergonomically shaped handle for user comfort. Supplied with paddle. Requires 1 x 18V Einhell Power X-Change rechargeable battery.
- Variable Speed
- Soft Start
- Lock-On/Off Switch
- Aluminium Gearbox Housing
- Rubber Overmould Grip
- Fan-Cooled Motor
- Replaceable Brushes
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Einhell Paddle Mixers
Cordless paint/mortar mixer with durable, rugged aluminium housing and robust stirrer mount with M14 thread. Electronic speed-adjustable according to material or application being worked. Also features soft start function, ensuring that the stirring action starts up slowly, and ergonomically shaped handle for user comfort. Supplied with paddle. Requires 1 x 18V Einhell Power X-Change rechargeable battery.
- Variable Speed
- Soft Start
- Lock-On/Off Switch
- Aluminium Gearbox Housing
- Rubber Overmould Grip
- Fan-Cooled Motor
- Replaceable Brushes
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Einhell Paddle Mixers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Paddle Mixers |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | Power X-Change |
| Brand | Einhell |
| Brushless | Brushed |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Drill Handle Type | Rubber Overmould Grip |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | Sharing a battery between tools can make better use of resources. |
| Label Info 4: Supplementary Label Info | No |
| Label Info 5: Hazardous Chemical Content | No |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Mixing Basket Diameter | 100 mm |
| Model No | TE-MX 18 Li - Solo |
| No Load Speed | 0-620 m/min |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Type | Paddle Mixer |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Switch Type | Lock-On/Off Switch |
| Tool Weight without Battery | 1.9 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Einhell UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Champions Business Park, First Floor Unit 10, Arrowe Brook Rd, Wirral, CH49 0AB |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.einhell.co.uk/services/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Einhell Germany AG |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Einhell Germany AG Wiesenweg 22 94405 Landau/Isar |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.einhell.com/services/contact/ |
Product Contents
TE-MX 18 Li - Solo, agitator rod and mortar stirrer (Ø100mm).