Einhell GE-CM 18/30 Li 18V 1 x 3.0Ah Li-Ion Power X-Change Brushless Cordless 30cm Lawn Mower (986FC)
Powerful, brushless, cordless lawn mower for lawns up to 150m². 3 LEDs help to monitor charge status of the batteries. Features 3-level axial cutting height adjustment facility, impact-resistant plastic housing and large wheels. Easy transportation guaranteed with long, folding handle and integrated carry handle. Includes 25Ltr grass collector, 1 x 3.0Ah battery and 1x high-speed charger.
- 1 x 3.0Ah Li-Ion Battery
- 3 Cutting Heights (30-70mm)
- 25Ltr Grass Collector
- 1hr Charge Time
- 1 Year Guarantee
- Hardened Steel Blade
- Polypropylene Deck
- Without Mulching Facility
View all: Einhell Lawn Mowers
Powerful, brushless, cordless lawn mower for lawns up to 150m². 3 LEDs help to monitor charge status of the batteries. Features 3-level axial cutting height adjustment facility, impact-resistant plastic housing and large wheels. Easy transportation guaranteed with long, folding handle and integrated carry handle. Includes 25Ltr grass collector, 1 x 3.0Ah battery and 1x high-speed charger.
- 1 x 3.0Ah Li-Ion Battery
- 3 Cutting Heights (30-70mm)
- 25Ltr Grass Collector
- 1hr Charge Time
- 1 Year Guarantee
- Hardened Steel Blade
- Polypropylene Deck
- Without Mulching Facility
View all: Einhell Lawn Mowers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 3.0 Ah |
| Battery Technology | Power X-Change |
| Brand | Einhell |
| Brushless | Brushless |
| Charge Time | 1 hr |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Cutting Blade Size | 30 cm |
| Cutting Blade Type | Hardened Steel Blade |
| Cutting Height Range | 30-70 mm |
| Deck Construction Material | Polypropylene Deck |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Grass Collection Capacity | 25 Ltr |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | A brushless electronic motor runs more efficiently than brushed types. This can help reduce the tool's energy consumption and improve durability. |
| Label Info 4: Supplementary Label Info | No |
| Label Info 5: Hazardous Chemical Content | No |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | GE-CM 18/30 Li |
| Model No | GE-CM 18/30 Li |
| Mower Propulsion Type | Hand-Propelled |
| Mower Type | Rotary |
| Mulching Facility | Without Mulching Facility |
| No. of Batteries Per Pack | 1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Type | Lawn Mower |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Sound Pressure Level | 77.3 dBA |
| Suitable Lawn Size | Suitable for Lawns up to 150m² |
| Supplier Manufacturer Helpline | 0151 649 1500 |
| Tool Weight with Battery | 9.32 kg |
| Vibration Level | ≤ 2.5 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |
| z1 - UK Manufacturer Name | Einhell UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Champions Business Park, First Floor Unit 10, Arrowe Brook Rd, Wirral, CH49 0AB |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.einhell.co.uk/services/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Einhell Germany AG |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Einhell Germany AG Wiesenweg 22 94405 Landau/Isar |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.einhell.com/services/contact/ |