Einhell GC-HH 9046 46cm 900W 230V Corded Hedge Trimmer (354YN)
Electric telescopic hedge trimmer for cutting back tall hedges without the need for a ladder. Designed as a split-shaft, the extension can be attached for a total length of 2.6m. Laser-cut, diamond-ground steel blades with large 20mm tooth spacing for cutting thicker branches, and the 46cm blade allows for precise working. Cutting attachment can be inclined in 11 positions, and the rear handle can be rotated for vertical and horizontal cuts. Features soft grip surfaces and adjustable carrying strap with quick release for comfortable handling. Equipped with robust metal gearbox for tool longevity and quiver for safe transport and storage.
- 46cm Blade
- 900W
- 20mm Cutting Capacity
- 1 Year Guarantee
- Extendable Shaft
- Metal Transmission
View all: Einhell Hedge Trimmers
Electric telescopic hedge trimmer for cutting back tall hedges without the need for a ladder. Designed as a split-shaft, the extension can be attached for a total length of 2.6m. Laser-cut, diamond-ground steel blades with large 20mm tooth spacing for cutting thicker branches, and the 46cm blade allows for precise working. Cutting attachment can be inclined in 11 positions, and the rear handle can be rotated for vertical and horizontal cuts. Features soft grip surfaces and adjustable carrying strap with quick release for comfortable handling. Equipped with robust metal gearbox for tool longevity and quiver for safe transport and storage.
- 46cm Blade
- 900W
- 20mm Cutting Capacity
- 1 Year Guarantee
- Extendable Shaft
- Metal Transmission
View all: Einhell Hedge Trimmers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Einhell |
| Brushless | Brushed |
| Cable Length | 10 m |
| Corded Tool Weight | 4.91 kg |
| Corded or Cordless | Corded |
| Cutting Blade Size | 46 cm |
| Cutting Capacity | 20 mm |
| Fuel Type Garden Power | Electric |
| Garden Power Reach | Long Reach |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | GC-HH 9046 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Output (Watts/Kw) | 900 W |
| Power Supply | Electric |
| Power Voltage Supply | 230 V |
| Product Length | 1970-2600 mm |
| Product Type | Hedge Trimmer |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Supplier Manufacturer Helpline | 0151 649 1500 |
| Vibration Level | 1.5 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |
Product Contents
Electric pole hedge trimmer, guide bar sheath and carrying strap.