Einhell 36V Li-Ion Power X-Change Cordless 37cm Lawn Mower - Bare (497FC)
Cordless mower for lawn areas up to 400m². Features 6 cutting heights, a cutting width of 37cm and wide wheels. An integrated grass comb enables grass cutting up to the edges. Easy to transport with a lightweight, foldable handle and an integrated carry handle. Supplied with a 45Ltr grass basket with fill indicator. Requires 2 x 18V (or higher) Einhell Power X-Change rechargeable batteries.
- 6 Cutting Heights (25-75mm)
- 45Ltr Grass Collector
- 1 Year Guarantee
- Hardened Steel Blade
- Polypropylene Deck
- Without Mulching Facility
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Einhell Lawn Mowers
Cordless mower for lawn areas up to 400m². Features 6 cutting heights, a cutting width of 37cm and wide wheels. An integrated grass comb enables grass cutting up to the edges. Easy to transport with a lightweight, foldable handle and an integrated carry handle. Supplied with a 45Ltr grass basket with fill indicator. Requires 2 x 18V (or higher) Einhell Power X-Change rechargeable batteries.
- 6 Cutting Heights (25-75mm)
- 45Ltr Grass Collector
- 1 Year Guarantee
- Hardened Steel Blade
- Polypropylene Deck
- Without Mulching Facility
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Einhell Lawn Mowers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Lawn Mower |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | Power X-Change |
| Brand | Einhell |
| Brushless | Brushed |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Cutting Blade Size | 37 cm |
| Cutting Blade Type | Hardened Steel Blade |
| Cutting Height Range | 25-75 mm |
| Deck Construction Material | Polypropylene Deck |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Grass Collection Capacity | 45 Ltr |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | Sharing a battery between tools can make better use of resources. |
| Label Info 4: Supplementary Label Info | No |
| Label Info 5: Hazardous Chemical Content | No |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | GE-CM 36/37 Li-Solo |
| Mower Propulsion Type | Hand-Propelled |
| Mower Type | Rotary |
| Mulching Facility | Without Mulching Facility |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 36 V |
| Product Type | Lawn Mower |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Sound Pressure Level | 83.7 dBA |
| Supplier Manufacturer Helpline | 0151 649 1500 |
| Tool Weight without Battery | 13.45 kg |
| Vibration Level | 2.87 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |
| z1 - UK Manufacturer Name | Einhell UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Champions Business Park, First Floor Unit 10, Arrowe Brook Rd, Wirral, CH49 0AB |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.einhell.co.uk/services/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Einhell Germany AG |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Einhell Germany AG Wiesenweg 22 94405 Landau/Isar |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.einhell.com/services/contact/ |