Eglo Agolada Outdoor LED Up/Down Wall Light Black/Copper 7W 660lm (628PL)
Modern, minimalist LED exterior wall light with zinc-plated slanted ends. Will blend into any modern outdoor area, whether on the wall, the entrance area or the terrace.
- IP44: For Outdoor Use
- Warm White
- Modern Design
- 660lm
- Steel Body
- Without Lens/Diffuser
- Up to 25,000 Hours Life
View all: Eglo Outdoor Wall Lights
Modern, minimalist LED exterior wall light with zinc-plated slanted ends. Will blend into any modern outdoor area, whether on the wall, the entrance area or the terrace.
- IP44: For Outdoor Use
- Warm White
- Modern Design
- 660lm
- Steel Body
- Without Lens/Diffuser
- Up to 25,000 Hours Life
View all: Eglo Outdoor Wall Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Steel Body |
| Brand | Eglo |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour | Black/Copper |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Warm White |
| Colour Temperature Value | 3000 K |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Energy Rating | F |
| Fitting Installation | Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| IP Rating | IP44 |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Lens/Diffuser Material | Without Lens/Diffuser |
| Life Length | 25,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 660 lm |
| Lm Band | 601-800 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Agolada |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 7 W |
| Power Consumption (Band) | 7 - 13.9W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 75 mm |
| Product Height | 360 mm |
| Product Type | Up/Down Wall Light |
| Product Width | 110 mm |
| Sensor Type | Without Sensor |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| kWh Per 1000hr Life | 4 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | EGLO UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 54 Denington Road, Wellingborough, NN8 2QH |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | info-uk@eglo.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | EGLO Luechten GmbH |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Heiligkreuz 22, Pill, 6136, Austria |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | info@eglo.com |