Draper 20924 1.8m 200A Electrode Holder (549CM)
Draper 200A electrode holder suitable for use with Draper and other leading brands of welders with Dinse connections. Fitted with a 10-25 Dinse-type plug and a 1.8m x 16mm² cable.
- Amp Rating: 200A
- Suitable for Welders with Dinse Connections
View all: Draper Welding Supplies
Draper 200A electrode holder suitable for use with Draper and other leading brands of welders with Dinse connections. Fitted with a 10-25 Dinse-type plug and a 1.8m x 16mm² cable.
- Amp Rating: 200A
- Suitable for Welders with Dinse Connections
View all: Draper Welding Supplies
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Amp Rating | 200 A |
| Brand | Draper |
| Cable Length | 1.8 m |
| Compatibility | Suitable for use with Draper and other leading brands of welders with Dinse connections |
| Conductor Area | 16 mm² |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | 20924 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plug Included | Does Not Include Plug. |
| Product Type | 200A Electrode Holder |
| Total Product Weight | 0.536 kg |
| Welders Product Type | MIG, MMA & TIG |