Diall GX53 Disc LED Light Bulb 470lm 5W (717FJ)
Designed to last, reducing the hassle of frequent replacement. No UV or IR, safe for home and environment.
- Warm White - 3000K
- Non-Dimmable
- 470lm
- Up to 15,000 Hours Life
- 5kWh/1000h Life
- 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
View all: Diall Light Bulbs
Designed to last, reducing the hassle of frequent replacement. No UV or IR, safe for home and environment.
- Warm White - 3000K
- Non-Dimmable
- 470lm
- Up to 15,000 Hours Life
- 5kWh/1000h Life
- 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
View all: Diall Light Bulbs
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Diall |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Cap Fitting Type | GX53 |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Warm White |
| Colour Temperature Value | 3000 K |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Energy Rating | F |
| Life Length | 15,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb Type | Disc |
| Lm | 470 lm |
| Lm Band | 401-600 |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 5 W |
| Power Factor Value | Greater than or Equal to 0.5 |
| Product Diameter | 75 mm |
| Product Length | 22 mm |
| Product Type | Light Bulb |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| kWh Per 1000hr Life | 5 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, W2 1GG |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, Amsterdam, 1011 VM, Netherlands |