DEWALT TSTAK VI Tool Storage System 17 1/4" (1254F)
The DEWALT TSTAK VI deep storage system provides robust tool organisation for managing multiple hand tools and power tools on site. Built from durable polypropylene with water-resistant properties, this toolbox features one large compartment plus a removable tray for smaller items, keeping everything organised and protected. Hinged lid with durable metal clamps ensures secure closure whilst the integrated carrying handle allows easy portability between job sites. Offers 30kg load capacity, and full compatibility with the TSTAK stacking system for flexible storage solutions.
- Polypropylene Construction
- Hinged Lid With Metal Clamps
- 1 x Large & 1 x Tray Compartment(s)
- Compatible with TSTAK
- Water-Resistant
- Carrying Handle
- 30kg Load Capacity
View all: DEWALT Plastic Toolboxes
The DEWALT TSTAK VI deep storage system provides robust tool organisation for managing multiple hand tools and power tools on site. Built from durable polypropylene with water-resistant properties, this toolbox features one large compartment plus a removable tray for smaller items, keeping everything organised and protected. Hinged lid with durable metal clamps ensures secure closure whilst the integrated carrying handle allows easy portability between job sites. Offers 30kg load capacity, and full compatibility with the TSTAK stacking system for flexible storage solutions.
- Polypropylene Construction
- Hinged Lid With Metal Clamps
- 1 x Large & 1 x Tray Compartment(s)
- Compatible with TSTAK
- Water-Resistant
- Carrying Handle
- 30kg Load Capacity
View all: DEWALT Plastic Toolboxes
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | DEWALT |
| Colour | Black |
| Compatible Stacking System | TSTAK |
| Construction Material (Access) | Polypropylene |
| Height (Imperial) | 11 3/4 " |
| Height (Metric) | 301 mm |
| Length (Imperial) | 17 1/4 " |
| Length (Metric) | 441 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Load Capacity | 30 kg |
| Model Name | TSTAK VI |
| Model No | DWST1-71195 |
| No. of Compartments | 1 Compartment |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Tool Storage System |
| Resistant Type | Water-Resistant |
| Tool Storage Type | Toolboxes |
| Width (Imperial) | 13 1/4 " |
| Width (Metric) | 340 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 270 Bath Road, Slough, Berkshire, SL1 4DX |
| z4 - EU Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Black & Decker Strasse, Idstein, 65509, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | Support.DEWALT.com, https://www.irwintools.com/submit-request; https://support.blackanddecker.com, support.STANLEYTOOLS.com |