DEWALT TSTAK 2.0 Tool Box 13" (129JJ)
Customisable tool box features metal-pin side stacking latches for longer life and increased durability and IP54 waterseal providing water and dust protection. Internal fixing point allows DEWALT tracker to be installed and box-tracked via DEWALT Tool Connect. Latest upgrade to the TSTAK interlocking portable storage range.
- Polypropylene Construction
- Buckled Lid With Metal Clamps
- 1 x Large Compartment
- Compatible with TSTAK
- Weather-Resistant
- Carrying Handles
- IP54 Water Resistant
- DEWALT Tracker-Ready
View all: DEWALT Plastic Toolboxes
Customisable tool box features metal-pin side stacking latches for longer life and increased durability and IP54 waterseal providing water and dust protection. Internal fixing point allows DEWALT tracker to be installed and box-tracked via DEWALT Tool Connect. Latest upgrade to the TSTAK interlocking portable storage range.
- Polypropylene Construction
- Buckled Lid With Metal Clamps
- 1 x Large Compartment
- Compatible with TSTAK
- Weather-Resistant
- Carrying Handles
- IP54 Water Resistant
- DEWALT Tracker-Ready
View all: DEWALT Plastic Toolboxes
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | DEWALT |
| Colour | Black |
| Compatible Stacking System | TSTAK |
| Construction Material (Access) | Polypropylene |
| Height (Imperial) | 13 " |
| Height (Metric) | 330 mm |
| Length (Imperial) | 13 " |
| Length (Metric) | 330 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Load Capacity | 40 kg |
| Model Name | TSTAK 2.0 |
| Model No | DWST83346-1 |
| No. of Compartments | 1 Compartment |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Tool Box |
| Resistant Type | Weather-Resistant |
| Tool Storage Type | Toolboxes |
| Width (Imperial) | 18 " |
| Width (Metric) | 440 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 270 Bath Road, Slough, Berkshire, SL1 4DX |
| z4 - EU Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Black & Decker Strasse, Idstein, 65509, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | Support.DEWALT.com, https://www.irwintools.com/submit-request; https://support.blackanddecker.com, support.STANLEYTOOLS.com |