DEWALT Push & Flip Folding Fixed Blade Utility Knife (730AK)
DeWalt Push and Flip folding utility knife suitable for a wide range of demanding cutting applications. Ergonomically designed to be carried comfortably on tough jobs. Feaatures 1-handed 'flip-to-open' operation and on-board storage for up to 5 blades (supplied with 1 blade). Quick-slide-and-click blade replacement system helps prevent unintentional blade release. Engineered with a metal handle for durability, and gut hook for making quick cuts even when the knife is closed.
- Untreated Bi-Metal Blade
- Quick-Release Blade Change
- 1 Blade Supplied
- Integrated Spare Blade Storage
- Integrated Blade Cover
- Bi-Material Metal Handle
- Durable Metal Handle
- Gut Hook
View all: DEWALT Knives
DeWalt Push and Flip folding utility knife suitable for a wide range of demanding cutting applications. Ergonomically designed to be carried comfortably on tough jobs. Feaatures 1-handed 'flip-to-open' operation and on-board storage for up to 5 blades (supplied with 1 blade). Quick-slide-and-click blade replacement system helps prevent unintentional blade release. Engineered with a metal handle for durability, and gut hook for making quick cuts even when the knife is closed.
- Untreated Bi-Metal Blade
- Quick-Release Blade Change
- 1 Blade Supplied
- Integrated Spare Blade Storage
- Integrated Blade Cover
- Bi-Material Metal Handle
- Durable Metal Handle
- Gut Hook
View all: DEWALT Knives
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Length (Imperial) | 2.44 " |
| Blade Length (Metric) | 62 mm |
| Blade Material | Bi-Metal |
| Blade Width (Imperial) | 0.748 " |
| Blade Width (Metric) | 0.65 mm |
| Brand | DEWALT |
| Knife Action | Folding |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Push & Flip |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Fixed Blade Utility Knife |
| Tool Blade Change Facility | Quick-Release Blade Change |
| z1 - UK Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 270 Bath Road, Slough, Berkshire, SL1 4DX |
| z4 - EU Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Black & Decker Strasse, Idstein, 65509, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | Support.DEWALT.com, https://www.irwintools.com/submit-request; https://support.blackanddecker.com, support.STANLEYTOOLS.com |