DEWALT DCF900N-XJ 18V Li-Ion XR Brushless Cordless 1/2" Hog Ring High Torque Impact Wrench - Bare (164KN)
This product is supplied without battery and charger. Please note: This is a refurbished product. It has previously been used so may show slight signs of wear and tear. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
High torque impact wrench with variable 3-speed and reverse control. Lightweight design offers ease of use in confined areas and ½" square drive with detent pin aids rapid socket changes. Offers up to 950Nm fastening torque. Features all-metal gearing, rubber 'XR' overmould grip and LED work light with brightness control.
- Max. Torque: 950Nm
- 1/2" Square Drive Hog Ring
- 3-Speed Variable & Reverse
- All-Metal Gearing
- Electronic Brake
- Rubber Overmould Grip
- LED Work Light
- Brushless Motor
- Does Not Include Battery or Charger
View all: DEWALT Impact Wrenches
High torque impact wrench with variable 3-speed and reverse control. Lightweight design offers ease of use in confined areas and ½" square drive with detent pin aids rapid socket changes. Offers up to 950Nm fastening torque. Features all-metal gearing, rubber 'XR' overmould grip and LED work light with brightness control.
- Max. Torque: 950Nm
- 1/2" Square Drive Hog Ring
- 3-Speed Variable & Reverse
- All-Metal Gearing
- Electronic Brake
- Rubber Overmould Grip
- LED Work Light
- Brushless Motor
- Does Not Include Battery or Charger
View all: DEWALT Impact Wrenches
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Impact Wrenches |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | XR |
| Bolt Capacity | M30 |
| Brand | DEWALT |
| Brushless | Brushless |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Chuck Capacity | 1/2" |
| Chuck Type | Square Drive Hog Ring |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Drill Handle Type | Rubber Overmould Grip |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Impact Rate | 1800 bpm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Torque | 950 Nm |
| Model No | DCF900N-XJ |
| No Load Speed | 2300 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 232 mm |
| Product Type | 1/2" Hog Ring High Torque Impact Wrench |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Tool Weight without Battery | 2.8 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 270 Bath Road, Slough, Berkshire, SL1 4DX |
| z4 - EU Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Black & Decker Strasse, Idstein, 65509, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | Support.DEWALT.com, https://www.irwintools.com/submit-request; https://support.blackanddecker.com, support.STANLEYTOOLS.com |