Croydex Tube Shower Rail Aluminium Chrome 1400-2600mm (698JR)
Screw to wall aluminium telescopic rod. Extend to the required length and screw to the wall using the included fittings. Extendable from 140 to 260cm. Chrome-plated end brackets.
- Supplied with Plastic Wall Brackets
- Screw to Wall (Fixings Included)
- 22mm Diameter
- Concealed Fixings
- 1 Year Guarantee
- Model No: AD220100SF
- Adjustable Length
View all: Croydex Shower Curtain Rails
Screw to wall aluminium telescopic rod. Extend to the required length and screw to the wall using the included fittings. Extendable from 140 to 260cm. Chrome-plated end brackets.
- Supplied with Plastic Wall Brackets
- Screw to Wall (Fixings Included)
- 22mm Diameter
- Concealed Fixings
- 1 Year Guarantee
- Model No: AD220100SF
- Adjustable Length
View all: Croydex Shower Curtain Rails
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Croydex |
| Colour | Chrome |
| Construction Material (Bathrooms) | Aluminium |
| Extendable | Extendable |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | AD220100SF |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 22 mm |
| Product Diameter | 22 mm |
| Product Length | 1400-2600 mm |
| Product Type | Shower Rail |
| Shape | Tube |
| Total Product Weight | 0.35 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Croydex |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Central Way, Andover, Hampshire, SP10 5AW |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | info@croydex.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | MIL |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Unit 8 Purcellsinch Ind Est, Dublin Road, Kilkenny, R95 HP71, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | euinfo@croydex.co.uk |