Croydex Textile Shower Curtain White 1800mm x 1800mm (808GY)
Polyester textile remains opaque in colour and provides an elegant finish to shower areas. Proseal coated fabric provides excellent water repellency. Extra heavy cling-resistant weight hem. Supplied with 12 corrosion-resistant metal eyelets and plastic rings.
- Polyester Material
- Model No: GP00801SF
- Machine Washable
- Water-Repellent
- Proseal Coated Fabric
- 12 Corrosion-Resistant Metal Eyelets & Plastic Rings
- Heavy Cling-Resistant Hem
View all: Croydex Shower Curtains
Polyester textile remains opaque in colour and provides an elegant finish to shower areas. Proseal coated fabric provides excellent water repellency. Extra heavy cling-resistant weight hem. Supplied with 12 corrosion-resistant metal eyelets and plastic rings.
- Polyester Material
- Model No: GP00801SF
- Machine Washable
- Water-Repellent
- Proseal Coated Fabric
- 12 Corrosion-Resistant Metal Eyelets & Plastic Rings
- Heavy Cling-Resistant Hem
View all: Croydex Shower Curtains
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Croydex |
| Colour | White |
| Construction Material (Bathrooms) | Polyester |
| Machine Washable | Machine Washable |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | GP00801SF |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Height | 1800 mm |
| Product Type | Textile Shower Curtain |
| Product Width | 1800 mm |
| Resistant Type | Water-Repellent |
| Total Product Weight | 0.46 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Croydex |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Central Way, Andover, Hampshire, SP10 5AW |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | info@croydex.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | MIL |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Unit 8 Purcellsinch Ind Est, Dublin Road, Kilkenny, R95 HP71, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | euinfo@croydex.co.uk |