Contactum 13A Modular Fused Spur Brushed Steel with White Inserts (202RV)
Designed to assemble with other modular products to create customised solutions for domestic and commercial installations. Clips into front of mounting frame.
- Requires 25mm Back Box
- Screw Terminals
- Domestic & Commerical Installations
View all: Contactum Fused Spur Modules
Designed to assemble with other modular products to create customised solutions for domestic and commercial installations. Clips into front of mounting frame.
- Requires 25mm Back Box
- Screw Terminals
- Domestic & Commerical Installations
View all: Contactum Fused Spur Modules
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Amp Rating | 13 A |
| Brand | Contactum |
| Insert Colour | White |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | G2368BSW |
| Modular or Grid | Modular |
| No. of Earth Terminals | 0 |
| Number of Modules | 1 Module |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Steel |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Voltage Supply | 230 V |
| Product Type | FCU Module |
| Product Width | 20 mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Switches & Sockets Finish | Brushed |
| Switches & Sockets Product Type | FCU |
| Terminal Capacity | Terminals accept 3 x 2.5mm², 2 x 4mm² or 1 x 6mm² cables |
| Terminal Description | Screw Terminals |
| With Flex Outlet | Without Flex Outlet |
| With RCD | Without RCD |
| z1 - UK Manufacturer Name | Contactum Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit 18 Eyncourt Road, Woodside Estate, LU5 4TS |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | sales@contactum.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Heinrich Kopp GmbH |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Alzenauer Str. 68, Kahl am Main, 63769, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | sales@contactum.co.uk |