Cascade 5m LED COB Tape 15.8W 2000lm (675KJ)
Continuous light source. Simple to cut and join and ideal for any kitchen or furniture project. Decorative design.
- IP20: For Indoor Use
- Warm White
- 2000lm
- 300 Lights per Metre
- Can be Cut to Size By Installer
- Up to 20,000 Hours Life
- 420 Chips
- Decorative Design
View all: Cascade LED Strip Lights
Continuous light source. Simple to cut and join and ideal for any kitchen or furniture project. Decorative design.
- IP20: For Indoor Use
- Warm White
- 2000lm
- 300 Lights per Metre
- Can be Cut to Size By Installer
- Up to 20,000 Hours Life
- 420 Chips
- Decorative Design
View all: Cascade LED Strip Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Cascade |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Warm White |
| Colour Temperature Value | 3000 K |
| Cut to Size | Can be Cut to Size By Installer |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Energy Rating | None |
| Fixing Type | Push-In |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| IP Rating | IP20 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Life Length | 20,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 2000 lm |
| Lm Band | 1501-3000 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | ELA-35750 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 15.8 W |
| Power Consumption (Band) | 14 - 75.9W |
| Power Type | 12V Power Supply |
| Power Voltage Supply | 12 V |
| Product Type | COB Tape |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Tape Length | 5 m |
| Tape Width | 3 mm |
| Transformer | Transformer Required |
| kWh Per 1000hr Life | 15.8 kWh/1000h |