Burg-Wachter Magno Electronic Combination Safe 50Ltr (591PH)
Heavy duty steel construction with an electronic combination lock offering 1 million code variations. Double-walled with strong rounded bolts and an internal hinge. Supplied with a fully adjustable internal shelf. Prepared for wall fixing.
- Electronic Combination Opening
- 4-10 Digit Code Length
- 25mm Width Locking Bolt
- Anti-Tamper
- Freestanding
- Without Override Facility
View all: Burg-Wachter Home Safes
Sorry, this item is currently out of stock
Heavy duty steel construction with an electronic combination lock offering 1 million code variations. Double-walled with strong rounded bolts and an internal hinge. Supplied with a fully adjustable internal shelf. Prepared for wall fixing.
- Electronic Combination Opening
- 4-10 Digit Code Length
- 25mm Width Locking Bolt
- Anti-Tamper
- Freestanding
- Without Override Facility
View all: Burg-Wachter Home Safes
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Burg-Wachter |
| Capacity | 50 Ltr |
| Construction Material (Ironmongery) | Heavy Duty Steel |
| Door Thickness | 17 mm |
| External Depth | 445 mm |
| External Height | 560 mm |
| External Width | 495 mm |
| Fire Rated (Yes/No) | Non Fire Rated |
| Fire Rating | Not Fire Rated |
| Fixings Supplied | Fixings Not Supplied |
| Installation Type | Freestanding |
| Internal Depth | 305 mm |
| Internal Height | 445 mm |
| Internal Width | 379 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name/No | Magno |
| Override Facility | Without Override Facility |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Safe |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Total Product Weight | 80 kg |
| Unlocking Mechanism | Electronic Combination |
| Waterproof | Not Water-Resistant |
| z1 - UK Manufacturer Name | BURG-WACHTER UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Chase Way, BD5 8HW |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | UKCS@burg.biz |
| z4 - EU Manufacturer Name | BURG-WÄCHTER KG |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Altenhofer Weg 15, Wetter, D 58300, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | info@burg.biz |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode