Bristan Design Utility Lever Easyfit Kitchen Sink Mixer Tap Chrome (892RH)
Order by 3pm for next working day delivery. Orders placed after 3pm will be delivered within 2 working days. Delivery available to mainland GB only, (offshore and Northern Ireland is not available).
Classic design with easy-to-use controls.
- Double Lever 1/4 Turn Operation
- 1/2" Ceramic Disc Valves
- Deck Mounted with Swivel Spout
- Contemporary Design
- Replaceable Flow Straightener
- Suitable for All Pressure Systems
- 5 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
View all: Bristan Kitchen Mixer Taps
Classic design with easy-to-use controls.
- Double Lever 1/4 Turn Operation
- 1/2" Ceramic Disc Valves
- Deck Mounted with Swivel Spout
- Contemporary Design
- Replaceable Flow Straightener
- Suitable for All Pressure Systems
- 5 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
View all: Bristan Kitchen Mixer Taps
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Aerator | Replaceable Flow Straightener |
| Brand | Bristan |
| Colour | Chrome |
| Connection Type | 1/2" BSP |
| Construction Material (Kitchens) | Brass |
| Control Type | Double Lever Control |
| Gravity Fed Systems | Suitable for Gravity-Fed Systems |
| Height To Spout | 260 mm |
| Hose Bore Size | 8 mm |
| Hose Diameter | 10 mm |
| Hose Length | 300 mm |
| Hose Supplied | Supplied with Flexible Tap Tails |
| Kitchen Item Finish | Polished |
| Kitchens Design Type | Contemporary Design |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Minimum Bar Pressure | 0.4 bar |
| Model Name | Design Utility Lever |
| Model No | DUL SNK EF C |
| Mount Type | Deck Mounted |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pressure Suitability | Suitable for All Pressure Systems |
| Product Depth | 260 mm |
| Product Height | 380 mm |
| Product Type | Easyfit Kitchen Sink Mixer Tap |
| Product Width | 145 mm |
| Spout Reach | 220 mm |
| Spout Type | Swivel Spout |
| Tap Design | Modern |
| Tap Handle Type (Kitchens) | Dual Lever |
| Tap Style | Sink Mono Mixer |
| Valve Type | 1/2" Ceramic Disc Valves |
| z1 - UK Manufacturer Name | Bristan Group Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Birch Coppice Business Park, Dordon, Tamworth, B78 1SG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | enquire@bristan.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Masco Europe S.à.r.l |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 14 Rue Strachen, Mensdorf, 6933, Luxembourg |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | enquire@bristan.com |
Product Contents
Easyfit tap, plinth, washer, Easyfit base, flexible tails with iso valves (2), Easyfit tool, grease tube, 6mm hex key and reinforcing plate.
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode
Returns
Please note - If you wish to return this item you will need to call us on our freephone number 03330 112 112 to arrange a free collection.