Bristan Cobalt Chrome 112mm Cloakroom Lever Mono Basin Mixer Tap (294JE)
Compact basin mono mixer with a long life ceramic cartridge for added durability and smoother control. With an easy to operate handle and a hardwearing scratch-resistant chrome finish.
- 10 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
- Single Lever 1/4 Turn Operation
- Suitable for All Pressure Systems
- Chrome
- Waste Not Supplied
View all: Bristan Bathroom Taps
Compact basin mono mixer with a long life ceramic cartridge for added durability and smoother control. With an easy to operate handle and a hardwearing scratch-resistant chrome finish.
- 10 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
- Single Lever 1/4 Turn Operation
- Suitable for All Pressure Systems
- Chrome
- Waste Not Supplied
View all: Bristan Bathroom Taps
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Basin No Of Tap Holes | Mono |
| Basin Tap Type | Cloakroom |
| Bathroom Item Finish | Polished |
| Bathroom Taps Product Type | Mixer |
| Brand | Bristan |
| Colour | Chrome |
| Construction Material (Bathrooms) | Brass |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 4.3 Ltr/min |
| Hose Supplied | Supplied with Flexible Tap Tails |
| Manufacturer Guarantee | 10 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Max. Working Pressure | 5 bar |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Minimum Bar Pressure | 0.3 bar |
| Model Name | Cobalt |
| Mount Type | Deck Mounted |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pressure Suitability | Suitable for All Pressure Systems |
| Product Depth | 130 mm |
| Product Height | 112 mm |
| Product Type | Bathroom Tap |
| Product Width | 50 mm |
| Spout Flow Type | Standard |
| Tap Control Type | Single Control |
| Tap Design | Modern |
| Tap Handle Type (Bathrooms) | Lever |
| Tap Product Type (Bathrooms) | Mono Mixer |
| Tap Suitability Type (Bathrooms) | Basin |
| Waste Supplied | Waste Not Supplied |
| z1 - UK Manufacturer Name | Bristan Group Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Birch Coppice Business Park, Dordon, Tamworth, B78 1SG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | enquire@bristan.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Masco Europe S.à.r.l |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 14 Rue Strachen, Mensdorf, 6933, Luxembourg |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | enquire@bristan.com |
Product Contents
Basin mixer, fixing rods (2), C shaped rubber washer, C shaped metal washer, O ring, plinth and flexi tails (2).