Bristan Artisan Chrome 80mm Deck Mounted Dual Control Thermostatic Shower Mixer Tap (864RH)
The Bristan Artisan chrome deck mounted thermostatic shower mixer tap is designed for reliable performance in all pressure systems. This modern tap with brass construction features dual control with separate levers for precise flow and temperature adjustment, making it ideal for new build projects and bathroom renovations. A pre-set maximum temperature of 38° ensures user safety, with an override function for higher temperatures when required. Its polished chrome finish offers a contemporary aesthetic and is easy to maintain, while the 1/4 turn operation provides smooth control.
- 2 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
- 1/4 Turn Operation
- Suitable for All Pressure Systems
- Chrome
- Waste Not Supplied
- Pre-Set 38° Max. Temperature with Override Function
View all: Bristan Bathroom Taps
The Bristan Artisan chrome deck mounted thermostatic shower mixer tap is designed for reliable performance in all pressure systems. This modern tap with brass construction features dual control with separate levers for precise flow and temperature adjustment, making it ideal for new build projects and bathroom renovations. A pre-set maximum temperature of 38° ensures user safety, with an override function for higher temperatures when required. Its polished chrome finish offers a contemporary aesthetic and is easy to maintain, while the 1/4 turn operation provides smooth control.
- 2 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
- 1/4 Turn Operation
- Suitable for All Pressure Systems
- Chrome
- Waste Not Supplied
- Pre-Set 38° Max. Temperature with Override Function
View all: Bristan Bathroom Taps
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bath No of Tap Holes | 2 Tap Holes |
| Bathroom Item Finish | Polished |
| Bathroom Taps Product Type | Shower Mixer |
| Brand | Bristan |
| Colour | Chrome |
| Construction Material (Bathrooms) | Brass |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 11.3 Ltr/min |
| Hose Supplied | Supplied with Tap Tail |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Max. Working Pressure | 5 bar |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Minimum Bar Pressure | 0.5 bar |
| Mixer Type | Thermostatic |
| Model Name | Artisan |
| Mount Type | Deck Mounted |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Dimension Suitability | 3/4 " |
| Pressure Suitability | Suitable for All Pressure Systems |
| Product Depth | 145 mm |
| Product Height | 80 mm |
| Product Type | Bathroom Shower Tap |
| Product Width | 260 mm |
| Shower Head Shape | Handset Not Supplied |
| Spout Flow Type | Standard |
| Tap Control Type | Dual Control |
| Tap Design | Modern |
| Tap Handle Type (Bathrooms) | Round Head |
| Tap Product Type (Bathrooms) | Shower Mixer |
| Tap Suitability Type (Bathrooms) | Bath |
| Waste Supplied | Waste Not Supplied |
| z1 - UK Manufacturer Name | Bristan Group Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Birch Coppice Business Park, Dordon, Tamworth, B78 1SG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | enquire@bristan.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Masco Europe S.à.r.l |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 14 Rue Strachen, Mensdorf, 6933, Luxembourg |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | enquire@bristan.com |
Product Contents
Tap, black rubber washers (4), pillar legs (2) metal back nuts (2) and black filters (2).
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode