Brackenheath iSpot Frameless II Indoor & Outdoor LED Floodlight Black 10W 1100lm (101TW)
The LED iSpot II Frameless Floodlight is a sleek and efficient lighting solution for residential applications, delivering 1,100 lumens from just 10W with 4000K cool white light and a wide 120° beam angle. Designed to meet the latest ErP regulations, it features a high-quality black aluminium body, toughened glass lens, and a fully adjustable mounting bracket. With an on-board 220–240V driver, condensation release valve, IP65 protection, and 0.5m power flex, it offers reliable outdoor performance.
- IP65: For Indoor & Outdoor Use
- Cool White
- 1100lm
- Die-Cast Aluminium Body
- Tempered Glass Lens
- Up to 30,000 Hours Life
- Adjustable & Tiltable
View all: Brackenheath Floodlights
The LED iSpot II Frameless Floodlight is a sleek and efficient lighting solution for residential applications, delivering 1,100 lumens from just 10W with 4000K cool white light and a wide 120° beam angle. Designed to meet the latest ErP regulations, it features a high-quality black aluminium body, toughened glass lens, and a fully adjustable mounting bracket. With an on-board 220–240V driver, condensation release valve, IP65 protection, and 0.5m power flex, it offers reliable outdoor performance.
- IP65: For Indoor & Outdoor Use
- Cool White
- 1100lm
- Die-Cast Aluminium Body
- Tempered Glass Lens
- Up to 30,000 Hours Life
- Adjustable & Tiltable
View all: Brackenheath Floodlights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Adjustable & Tiltable |
| Body Material | Die-Cast Aluminium Body |
| Brand | Brackenheath |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour | Black |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Cool White |
| Colour Temperature Value | 4000 K |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Energy Rating | E |
| Fitting Installation | Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fittings Not Supplied |
| IP Rating | IP65 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor & Outdoor |
| Lens/Diffuser Material | Tempered Glass Lens |
| Life Length | 30,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 1100 lm |
| Lm Band | 1001-1500 |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | iSpot Frameless II |
| Model No | BR3530 |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 10 W |
| Power Consumption (Band) | 7 - 13.9W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 30 mm |
| Product Height | 80 mm |
| Product Type | Floodlight |
| Product Width | 100 mm |
| Sensor Type | Without Sensor |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| kWh Per 1000hr Life | 10 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Deta Electrical Company Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Panattoni Park, Luton Road, Chalton, Bedfordshire, LU4 9TT |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.deta.co.uk/technical-support |
| z4 - EU Manufacturer Name | Deta Electrical Company Ltd. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Unit 16 Ashbourne Industrial Estate, Ashbourne, Co. Meath, A84 W972, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.deta.co.uk/technical-support |