Bostik Roof Repair Compound Black 1kg (57518)
We operate a Challenge 25 policy in all our stores and may be asked for proof of age upon collection. You must be 18 years old or over to buy this product.
Single application waterproofing compound for emergency repair and general maintenance of most roof types.
- Waterproof
View all: Bostik Water Seal
£21.79Inc Vat
(£21.79/Kg)3 in stock in High Holborn | Change store
This item is store collection only
Single application waterproofing compound for emergency repair and general maintenance of most roof types.
- Waterproof
View all: Bostik Water Seal
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Bostik |
| Coating & Finishes Drying Time | Dries in 2-3 Days |
| Coating Finishes Coverage | 1-2kg per Ltr |
| Colour | Black |
| Label Info 1: Signal Word | Warning |
| Label Info 2: Hazard Statements | H226 Flammable liquid and vapour. |
| Label Info 6: Additional Hazard Info | Always read and follow the information on the product label. |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | 17512 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Roof Repair Compound |
| Resistant Type | Waterproof |
| Vocs Grams Per Litre | 0.0 g/l |
| Volume | 1 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Bostik Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Common Road, Stafford, Staffordshire, ST16 3EH |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.bostik.com/uk/en_GB/customer-support/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Bostik SA |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 420 rue dEstienne d'Orves, 92700 Colombes, France |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.bostik.com/global/en/customer-support/contact-us/ |
Hazardous - Delivery unavailable for any offshore location.