Bosch GWS 18V-10 PSC 18V Li-Ion CoolPack 5" Brushless Cordless Angle Grinder - Bare (651YW)
Cordless 18V angle grinder with brushless motor, delivering power equal to a 1000W corded grinder. Designed for cutting and grinding metal, stone and concrete. Equipped with a PROtection switch, kickback control, user interface with speed selection, and intelligent brake system, for enhanced safety and convenience. Features bluetooth connectivity module, allowing setting adjustments via the Toolbox App. Compatible with dust attachments GDE 125 EA-T and GDE 115 / 125 FC-T, as well as with all Bosch Professional 18 V batteries and chargers (sold separately).
- Adjustable Guard
- 2-Position Side Handle
- All-Metal Gearbox
- M14 Spindle Thread
- Air-Cooled Motor
- Paddle Switch
- Dust-Sealed Bearings
- Brushless Motor
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Bosch Angle Grinders
Cordless 18V angle grinder with brushless motor, delivering power equal to a 1000W corded grinder. Designed for cutting and grinding metal, stone and concrete. Equipped with a PROtection switch, kickback control, user interface with speed selection, and intelligent brake system, for enhanced safety and convenience. Features bluetooth connectivity module, allowing setting adjustments via the Toolbox App. Compatible with dust attachments GDE 125 EA-T and GDE 115 / 125 FC-T, as well as with all Bosch Professional 18 V batteries and chargers (sold separately).
- Adjustable Guard
- 2-Position Side Handle
- All-Metal Gearbox
- M14 Spindle Thread
- Air-Cooled Motor
- Paddle Switch
- Dust-Sealed Bearings
- Brushless Motor
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Bosch Angle Grinders
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable Guard | Adjustable Guard |
| Bare Unit Product Type | Angle Grinders |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | CoolPack |
| Blade Diameter | 125 mm |
| Blade Diameter (Imperial) | 5 " |
| Brand | Bosch |
| Brushless | Brushless |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Disc Bore Size | 22.23 mm |
| Disc Fitting Type | M14 Spindle Thread |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | Sharing a battery between tools can make better use of resources. |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | GWS 18V-10 PSC |
| No Load Speed | 4,500 - 9,000 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 358 mm |
| Product Type | Angle Grinder |
| Range Name | Professional |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Spindle Thread Size | M14 |
| Switch Type | Paddle Switch |
| Tool Weight without Battery | 2 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Robert Bosch Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Broadwater Park, North Orbital Road, Uxbridge, UB9 5HJ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Bosch Power Tools B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Konijnenberg 60, 4825 BD Breda, Netherlands |
Product Contents
GWS 18V-10 PSC, vibration control auxiliary handle, protective clip-on cutting guard plastic, quick-locking nut, protective guard and L-Boxx.