Bosch ALLPaint PFS 5000E 1200W Electric Spray System 230V (205KK)
ALLPaint spray system that sprays wall paint, glaze or varnish on wood or metal. Sprays finely atomised paint in even coats on all structures. 2 x 1Ltr paint containers can be used in succession to last the duration of most projects. Roller wheels ensure easy transportation and great manoeuvrability during use.
- 1200W
- Reservoir Capacity: 1Ltr
- Non-Replaceable Carbon Brushes
- Suitable for All Paints & Varnishes
View all: Bosch Electric Paint Sprayers
ALLPaint spray system that sprays wall paint, glaze or varnish on wood or metal. Sprays finely atomised paint in even coats on all structures. 2 x 1Ltr paint containers can be used in succession to last the duration of most projects. Roller wheels ensure easy transportation and great manoeuvrability during use.
- 1200W
- Reservoir Capacity: 1Ltr
- Non-Replaceable Carbon Brushes
- Suitable for All Paints & Varnishes
View all: Bosch Electric Paint Sprayers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Air Delivery System | HVLP |
| Brand | Bosch |
| Brushless | Brushed |
| Cable Length | 10 m |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Corded Tool Weight | 4.8 kg |
| Corded or Cordless | Corded |
| Hose Length | 4 m |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Spray Pressure | 25 bar |
| Model Name | ALLPaint |
| Model No | PFS 5000E |
| Nozzle Size | 1.5 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plug Included | Includes Plug. |
| Power Output (Watts/Kw) | 1200 W |
| Power Supply | Electric |
| Power Voltage Supply | 230 V |
| Product Type | Spray System |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Suitable Paint Type | Suitable for All Paints & Varnishes |
| z1 - UK Manufacturer Name | Robert Bosch Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Broadwater Park, North Orbital Road, Uxbridge, UB9 5HJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.bosch.co.uk/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Bosch Power Tools B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Konijnenberg 60, 4825 BD Breda, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.bosch.com/contact/ |
Product Contents
PFS 5000E, nozzle for lacquers (black), nozzle for glazes (grey), nozzle for wall paint (white), paint filter, cleaning brush and 1000ml paint tanks with lid (2).