Bosch 18V 4.0Ah Li-Ion CoolPack Battery Starter Set 3 Pieces (948HY)
Fast charger with 2 x 4.0Ah Li-ion batteries for an extended run time.
- 2 x 18V 4.0Ah Li-Ion Batteries
- 65min Charger
- Charges 10.8/14.4/18V Batteries
View all: Bosch Power Tool Batteries
Fast charger with 2 x 4.0Ah Li-ion batteries for an extended run time.
- 2 x 18V 4.0Ah Li-Ion Batteries
- 65min Charger
- Charges 10.8/14.4/18V Batteries
View all: Bosch Power Tool Batteries
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 4.0 Ah |
| Battery Technology | CoolPack |
| Battery Voltage | 18 V |
| Brand | Bosch |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Charge Time | 65 min |
| Charging Current | 0.67 A |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| No. of Batteries Per Pack | 2 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 3 |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Type | Battery Starter Set |
| Range Name | Professional |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| z1 - UK Manufacturer Name | Robert Bosch Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Broadwater Park, North Orbital Road, Uxbridge, UB9 5HJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.bosch.co.uk/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Bosch Power Tools B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Konijnenberg 60, 4825 BD Breda, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.bosch.com/contact/ |