Bold SX-43 Smart Euro Cylinder Replacement Lock Stainless Steel (461EU)
The Bold SX-43 is a keyless Euro cylinder replacement, offering advanced digital security and convenient access control for various properties. This smart lock features a Duracore construction ensuring robust physical protection. Digital safety is maintained through end-to-end encryption. Installation is quick, taking under 5 minutes without wiring or drilling, making it ideal for electricians and property managers. It fits indoor measurements of 36-45mm and outdoor measurements of 30-45mm, suitable for timber, uPVC, aluminium, and composite doors. Manage access via the Bold app.
- Works with - Apple HomeKit - Google Home - iOS App - Android App
- Works with iPhone, iPad, Android & Bluetooth 4.0
- Bluetooth-operated with remote control over WiFi (using Bold Connect)
- Suitable for Timber, uPVC , Aluminium & Composite Doors
- 6 User Codes
- Code-Free Mode
- Unlimited Entries that Expire after 30 days
- Override via Backup Pin Code
- Compatible Wiith 36-45mm Indoor Measurements & 30-45mm Outdoor Measurements
- Hub Not Required
View all: Bold Keyless Door Locks
The Bold SX-43 is a keyless Euro cylinder replacement, offering advanced digital security and convenient access control for various properties. This smart lock features a Duracore construction ensuring robust physical protection. Digital safety is maintained through end-to-end encryption. Installation is quick, taking under 5 minutes without wiring or drilling, making it ideal for electricians and property managers. It fits indoor measurements of 36-45mm and outdoor measurements of 30-45mm, suitable for timber, uPVC, aluminium, and composite doors. Manage access via the Bold app.
- Works with - Apple HomeKit - Google Home - iOS App - Android App
- Works with iPhone, iPad, Android & Bluetooth 4.0
- Bluetooth-operated with remote control over WiFi (using Bold Connect)
- Suitable for Timber, uPVC , Aluminium & Composite Doors
- 6 User Codes
- Code-Free Mode
- Unlimited Entries that Expire after 30 days
- Override via Backup Pin Code
- Compatible Wiith 36-45mm Indoor Measurements & 30-45mm Outdoor Measurements
- Hub Not Required
View all: Bold Keyless Door Locks
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Batteries Supplied/Required | 1 x CR123A Battery Supplied |
| Brand | Bold |
| Colour/Finish (Ironmongery) | Stainless Steel |
| Compatibility | Bluetooth-operated with remote control over WiFi (using Bold Connect) |
| Door Thickness | 66-90 mm |
| Fire Rated (Yes/No) | Non Fire Rated |
| Fire Rating | Not Fire Rated |
| Frequency Band (Smart) | 2400-2483 MHz |
| Initial Connection Network | Bluetooth |
| Internet Connection Required | Local Control with Cloud Control Features (Internet Connection Required) |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name/No | SX-43 |
| Network Standards (Full) | Bluetooth |
| No. Of Keys Supplied | Keys Not Required |
| No. of Bands | Not Applicable |
| Operating Temperature | -20°C to +80 °C |
| Override Facility | Override via Backup Pin Code |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 67 mm |
| Product Height | 67 mm |
| Product Type | Smart Euro Cylinder Replacement Lock |
| Product Width | 167 mm |
| Smart Compatibility | Smart |
| Smart Hub Requirement | Hub Not Required |
| Wireless Range Restrictions | Electronic interference from appliances or physical obstruction, such as brick walls, metal frames and floors, can reduce the wireless range. A signal weakens every time it encounters an obstruction. |
| Works with Amazon Alexa | Does Not Work with Amazon Alexa |
| Works with Android App | Works with Android App |
| Works with Apple HomeKit | Works with Apple HomeKit |
| Works with Google Home | Works with Google Home |
| Works with Home Assistant | Does Not Work with Home Assistant |
| Works with Homey | Works with Homey |
| Works with Hubitat | Does Not Work with Hubitat |
| Works with Matter | Does Not Work with Matter |
| Works with Myko | Does Not Work with Myko |
| Works with Samsung SmartThings | Does Not Work with Samsung SmartThings |
| Works with iOS App | Works with iOS App |
Product Contents
Bold smart lock (45mm max indoor, 30-45mm outdoor), installation toolkit and spacers for outdoor measurement adjustment (3).
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode