Bold SX-33 Smart Euro Cylinder Replacement Lock Stainless Steel (227EU)
The Bold SX-33 is a keyless, single-screw Euro cylinder replacement, offering digital security for properties. This smart lock has a Duracore construction, and end-to-end encryption for robust protection. Installation is straightforward, taking under 5 minutes with supplied tools and requiring no wiring or drilling, making it ideal for residential and commercial properties, including rental accommodations. It accommodates indoor measurements of 30-35mm and outdoor measurements of 30-45mm, fitting various door types such as timber, uPVC, aluminium, and composite. Control is via the Bold app, allowing access management, log monitoring, and future-dated entry.-dated entry.
- Works with - Apple HomeKit - Google Home - iOS App - Android App
- Works with iPhone, iPad, Android & Bluetooth 4.0
- Bluetooth-operated with remote control over WiFi (using Bold Connect)
- Suitable for Timber, uPVC , Aluminium & Composite Doors
- 6 User Codes
- Code-Free Mode
- Unlimited Entries that Expire after 30 days
- Override via Backup Pin Code
- Compatible With 20-35mm Indoor Measurements & 30-45mm Outdoor Measurements
- Hub Not Required
View all: Bold Keyless Door Locks
The Bold SX-33 is a keyless, single-screw Euro cylinder replacement, offering digital security for properties. This smart lock has a Duracore construction, and end-to-end encryption for robust protection. Installation is straightforward, taking under 5 minutes with supplied tools and requiring no wiring or drilling, making it ideal for residential and commercial properties, including rental accommodations. It accommodates indoor measurements of 30-35mm and outdoor measurements of 30-45mm, fitting various door types such as timber, uPVC, aluminium, and composite. Control is via the Bold app, allowing access management, log monitoring, and future-dated entry.-dated entry.
- Works with - Apple HomeKit - Google Home - iOS App - Android App
- Works with iPhone, iPad, Android & Bluetooth 4.0
- Bluetooth-operated with remote control over WiFi (using Bold Connect)
- Suitable for Timber, uPVC , Aluminium & Composite Doors
- 6 User Codes
- Code-Free Mode
- Unlimited Entries that Expire after 30 days
- Override via Backup Pin Code
- Compatible With 20-35mm Indoor Measurements & 30-45mm Outdoor Measurements
- Hub Not Required
View all: Bold Keyless Door Locks
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Batteries Supplied/Required | 1 x CR123A Battery Supplied |
| Brand | Bold |
| Colour/Finish (Ironmongery) | Stainless Steel |
| Compatibility | Bluetooth-operated with remote control over WiFi (using Bold Connect) |
| Door Thickness | 65-80 mm |
| Fire Rated (Yes/No) | Non Fire Rated |
| Fire Rating | Not Fire Rated |
| Frequency Band (Smart) | 2400-2483 MHz |
| Initial Connection Network | Bluetooth |
| Internet Connection Required | Local Control with Cloud Control Features (Internet Connection Required) |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name/No | SX-33 |
| Network Standards (Full) | Bluetooth |
| No. Of Keys Supplied | Keys Not Required |
| No. of Bands | Not Applicable |
| Operating Temperature | -20°C to +80 °C |
| Override Facility | Override via Backup Pin Code |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 67 mm |
| Product Height | 67 mm |
| Product Type | Smart Euro Cylinder Replacement Lock |
| Product Width | 167 mm |
| Smart Compatibility | Smart |
| Smart Hub Requirement | Hub Not Required |
| Wireless Range Restrictions | Electronic interference from appliances or physical obstruction, such as brick walls, metal frames and floors, can reduce the wireless range. A signal weakens every time it encounters an obstruction. |
| Works with Amazon Alexa | Does Not Work with Amazon Alexa |
| Works with Android App | Works with Android App |
| Works with Apple HomeKit | Works with Apple HomeKit |
| Works with Google Home | Works with Google Home |
| Works with Home Assistant | Does Not Work with Home Assistant |
| Works with Homey | Works with Homey |
| Works with Hubitat | Does Not Work with Hubitat |
| Works with Matter | Does Not Work with Matter |
| Works with Myko | Does Not Work with Myko |
| Works with Samsung SmartThings | Does Not Work with Samsung SmartThings |
| Works with iOS App | Works with iOS App |
Product Contents
Bold smart lock (35mm max indoor, 30-45mm outdoor), installation toolkit and spacers for outdoor measurement adjustment (3).
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode