Biasi Basica 24C Gas Combi Boiler White (337RF)
The Biasi Basica 24C Gas Combi Boiler provides efficient central heating and instant hot water for domestic properties. This reliable heating solution is ideal for various home installations, including those with underfloor heating. It features a durable aluminium-coated stainless steel heat exchanger and a robust brass hydraulic block for long-lasting performance. Easy-to-use controls, self-diagnostics, and an LCD display simplify operation and maintenance. Weather compensation, anti-seize function, and frost protection enhance efficiency and reliability, ensuring consistent comfort. With a compact design and a 10 Ltr/min flow rate, it delivers effective heating and hot water.
- Max. Domestic Hot Water Output: 24.6kW
- Max. Central Heating Output: 20.6kW
- Stainless Steel Heat Exchanger
- Top Flue Outlet
- Compatible with Solar Panels
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 81,000BTU
- LCD Display
- Brass Hydraulic Sections
- Durable & Efficient Heat Transfer
View all: Biasi Boilers
This item is store collection only
The Biasi Basica 24C Gas Combi Boiler provides efficient central heating and instant hot water for domestic properties. This reliable heating solution is ideal for various home installations, including those with underfloor heating. It features a durable aluminium-coated stainless steel heat exchanger and a robust brass hydraulic block for long-lasting performance. Easy-to-use controls, self-diagnostics, and an LCD display simplify operation and maintenance. Weather compensation, anti-seize function, and frost protection enhance efficiency and reliability, ensuring consistent comfort. With a compact design and a 10 Ltr/min flow rate, it delivers effective heating and hot water.
- Max. Domestic Hot Water Output: 24.6kW
- Max. Central Heating Output: 20.6kW
- Stainless Steel Heat Exchanger
- Top Flue Outlet
- Compatible with Solar Panels
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 81,000BTU
- LCD Display
- Brass Hydraulic Sections
- Durable & Efficient Heat Transfer
View all: Biasi Boilers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| BTU | 81,000 BTU |
| Boiler Depth | 300 mm |
| Boiler Height | 700 mm |
| Boiler Type | Combi |
| Boiler Width | 400 mm |
| Brand | Biasi |
| CALC - Fuel Type | Gas |
| Colour | White |
| Compatible with Solar Panels | Compatible with Solar Panels |
| Display Type | LCD Display |
| Energy Rating (Heating) | A |
| Energy Rating (Water) | A |
| Filling Loop Supplied | Filling Loop Not Supplied |
| Fitting Requirements | Must be Fitted by a Gas Safe Registered Installer |
| Fixing Jig Supplied | Fixing Jig Not Supplied |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 10 Ltr/min |
| Flue Connection Diameter | 60/100 mm |
| Flue Outlet Position | Top Flue Outlet |
| Flue Supplied | Flue Not Supplied |
| Frost Protection | Frost Protection |
| Fuel Type | Gas |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| LPG Conversion Kit Supplied | LPG Conversion Kit Available Separately |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Heat Output CH (Pn) | 20.6 kW |
| Max. Heat Output DHW (Pn) | 24.6 kW |
| Model Name/No | Basica 24C |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Returns Note | We cannot accept the return of unwanted boilers if the box/packaging has been opened (your statutory rights are not affected). |
| Product Type | Boiler |
| SAP Seasonal Efficiency | 82.7 % |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Sound Pressure Level | 51 dB |
| Suitable for Underfloor Heating | Suitable for Underfloor Heating |
| Supplier Manufacturer Helpline | 01922 714636 |
| Temperature Range (Heating) | 25-85 °C |
| Temperature Range (Water) | 30-60 °C |
| Total Product Weight | 31.5 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Biasi UK LTD |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | West Midlands House, Gipsy Lane, Willenhall, WV13 2HA |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | service@biasi.uk.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | BSG Caldaie a Gas SpA |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Via Pravolton 1/b, Pordenone, 33170, Italy |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | salesinternational@biasi.it |
Product Contents
Boiler, electrical cable, hanging bracket and isolation valves.