Barton 76Ltr 400mm x 600mm x 400mm Black Open Fronted Euro Container (273AG)
Robust black plastic container manufactured from high-density, food grade polypropylene. Open front offers the option to stack multiple containers, creating a pick wall. Can inter-stack modularly with various sizes. Ideal for protective storage during transportation of goods.
- Polypropylene Construction
- Stackable
- Lid Not Included
- Temperature Resistant from -5 - 50°C
- Open Front for Easy Picking
- Can be Stacked to Create a Pick Wall
View all: Barton Storage Boxes
Robust black plastic container manufactured from high-density, food grade polypropylene. Open front offers the option to stack multiple containers, creating a pick wall. Can inter-stack modularly with various sizes. Ideal for protective storage during transportation of goods.
- Polypropylene Construction
- Stackable
- Lid Not Included
- Temperature Resistant from -5 - 50°C
- Open Front for Easy Picking
- Can be Stacked to Create a Pick Wall
View all: Barton Storage Boxes
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Barton |
| Colour | Black |
| Construction Material (Access) | Polypropylene |
| Container Capacity | 76 Ltr |
| External Height | 400 mm |
| External Length | 600 mm |
| External Width | 400 mm |
| Internal Height | 395 mm |
| Internal Length | 550 mm |
| Internal Width | 355 mm |
| Lid Included | Lid Not Included |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Load Capacity | 25 kg |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Open Fronted Euro Container |
| Stackable | Stackable |
| Temperature Range | -5 - 50 °C |