Bailey 25mm Blue Drain Cleaning Set 20m 12 Pcs (2617X)
Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected).
Heavy duty drain cleaning set, ideal for long drain runs and septic tanks. Used by screwing together and using tools provided to clear blockages and obstructions from drains, ducts and septic tanks. Can be easily cleaned and will not rust.
- Polypropylene Rods
- Brass 1" Joints
- Heavy Duty
View all: Bailey Drain Rods
Heavy duty drain cleaning set, ideal for long drain runs and septic tanks. Used by screwing together and using tools provided to clear blockages and obstructions from drains, ducts and septic tanks. Can be easily cleaned and will not rust.
- Polypropylene Rods
- Brass 1" Joints
- Heavy Duty
View all: Bailey Drain Rods
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Bailey |
| Colour | Blue |
| Connection Type | 1" |
| Length of Pack (Combined) | 20 m |
| Length of Single Piece | 1.8 m |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 12 |
| Product Returns Note | Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected). |
| Product Type | Drain Cleaning Set |
| Rod Diameter | 25 mm |
| Rod Material | Polypropylene |
Product Contents
10 x polypropylene rods with brass joints and rivets (25mm x 1.8m), worm screw and 100mm rubber plunger.