Armitage Shanks Orion 3 Toilet Seat & Cover Duraplast White (157HM)
Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected).
Plastic toilet seat and cover with bottom fix hinges and standard close design. Adjustable and lightweight.
- Adjustable Seat Hinges
- Standard Closing Seat
- Toilet Seat Fixing Position: Bottom Fix
- 160mm Fixing Range
- Toilet Seat Dimensions: 435435 x 370mm
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Manufactured from High-Impact Plastic
- Quick & Easy Installation
View all: Armitage Shanks Toilet Seats
Plastic toilet seat and cover with bottom fix hinges and standard close design. Adjustable and lightweight.
- Adjustable Seat Hinges
- Standard Closing Seat
- Toilet Seat Fixing Position: Bottom Fix
- 160mm Fixing Range
- Toilet Seat Dimensions: 435435 x 370mm
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Manufactured from High-Impact Plastic
- Quick & Easy Installation
View all: Armitage Shanks Toilet Seats
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Adjustable Seat Hinges |
| Brand | Armitage Shanks |
| Colour | White |
| Construction Material (Bathrooms) | Duraplast |
| Fixing Width Range | 160 mm |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| Front to Fixing Range | 435 mm |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | Orion 3 |
| Model No | S404501 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Returns Note | Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected). |
| Product Type | Toilet Seat & Cover |
| Side to Side Width of Seat | 370 mm |
| Toilet Seat Close Type | Standard Closing |
| Toilet Seat Fixing Positions | Bottom Fix |
| Toilet Shape | Round |
| Total Product Weight | 1.5 kg |
| Width Banding | 370-374mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Ideal Standard NV |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Corporate Village Da Vincilaan 2 B-1935 Zaventem Belgium |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | customercare@idealstandard.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Ideal Standard NV |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Corporate Village, Da Vincilaan 2, B-1935 Zaventem, Belgium |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | customerservices@idealstandard.com |